Home » Ženy » Přechodový věk

Přechodový věk


Blížíte se malými krůčky a velice pomalu k přechodu? Nebo vám už klepe na dveře? Věk, kdy nastává období menopauzy, neboli také klimakteria se nedá přesně definovat. U každé ženy je věk individuální. To samé platí i v případě obtíží a potíží, které nastávají právě v tomto těžkém období. Pro mnoho žen je to peklo, kterým si musí projít a musí jej zkrátka vydržet. V dnešní době jsou však jisté metody, jak toto období a jeho příznaky zmírnit.
důchodci u moře

Kdy jej můžeme očekávat?

Obyčejně se toto období projevuje okolo 50 ti let. Ovšem jsou i případy, kdy některé ženy začínají mít problémy už například ve čtyřiceti. V průběhu přechodu dochází k poklesu a snížení činnosti vaječníků, také se sníží hormonální sekrece. Kvůli tomu si připadáme nemotorné, tlusté, bez nálady a stále unavené či nevyspané. Je toho však ještě daleko více, co nás při průběhu klimakteria může potkat a nejsou to příjemné projevy, spíše právě naopak mnoho z nich je opravdu nepříjemných.
starý taneční pár
A jaké má tedy menopauza příznaky?
1.       Mezi první se řadí změny na našem těle. První si jistě všimnete klesající menstruace. Pomalu bude ubývat, až nebude jednoho dne žádná. Můžete s tím mít i jiné problémy, protože vlivem hormonů začínají problémy právě jako první v této oblasti. Nepravidelná menstruace je tak prvním příznakem, jakého si na sobě a na svém těle zřejmě všimnete.
2.       Přibývání na váze rozhodně také není příjemnou záležitostí. Objevit se může malé kulaté padesátnické bříško. Metabolismus pracuje trochu jinak, a proto se může objevit kolísání a narůstání vaší tělesné hmotnosti.
3.       Suché oči, křehké nehty, povislá kůže, to všechno jsou další negativní projevy, se kterými se velice často setkáváme.
4.       Návaly horka nebo naopak zimy. Tento problém patří mezi nejčastější. Jedná se často o dočasný pocit, takže po chvíli opět zmizí. Návaly horka jsou však v každé situaci nepříjemné. Je s tím také spojený zrychlený tep. Občas se velice rychle zadýcháme a pak to ještě dlouho rozdýcháváme. I malá námaha nám může činit problémy.
5.        Ztráta libida patří mezi další starosti, které s lidově řečeno přechodem vzniknou. Máme sušší pochvu, což je způsobeno úbytkem hormonů, proto může být sex nepříjemný a bolestivý.
6.       Podrážděnost, deprese pocit úzkosti. Často tyto příznaky vedou k oddělení ženy od zbytku světa. Snažíme se stranit ostatních, protože zkrátka nemáme náladu. Žena se může cítit opravdu mizerně a často to vede až k depresím.